Ваша нерухомість, бізнес чи автівка зазнали втрат або були повністю знищені? Постає питання: «як діяти та з чого почати?». Давайте знайдемо рішення разом.
У світовій практиці існує декілька способів отримання репарацій:
-Перший варіант - позов від України до держави-агресора (російської федерації) до міжнародних судових інстанцій. Здається все дуже просто та буденно: скласти позов до ЄСПЛ та виграти суд, отримати рішення та отримати відшкодування збитків. Але, згідно даним юридичиних фірм, що спеціалізуються на міжнародному праві, російська федерація жодного разу не виконувала судове рішення у добровільному порядку. Тому позивач змушений арештовувати та реалізовувати майно закордном — тривалий та складний процес. Також, на сьогодні росію вже виключили з Ради Європи, тому на відшкодування черех міжнародний суд не варто покладатися.
-Другий варіант - сворення державного органу (чи комісія на базі вже існуючого органу), що розглядає, встановлює розмір виплат, регулює співвідносини сторін та сплачує репарації фізичним особам та суб'єктам господарювання.
На сьогодні, коли наша держава знаходиться в активній та, мабуть, найгараячіший фазі протистояння країні-агресору та ії другій армії у світі - безхатьок та пияк, дуже складно говорити про отримання коштів за зруйноване майно. Але, ми — сильна нація, перемога за нами! Тому, розглянемо базові моменти, які треба знати.
Спираючись на міжнародну практику, розглянемо наступні можливі сценарії:
Якщо відшкодування репарацій буде зійснюватися певним органом (комісією), то треба буде подавати комплект документів, що підтверджують ваше право на відшкодування шкоди, завданої воєнними діями. Як правило це:
-правовстановлюючий документ на пошкоджене чи знищене майно
-документ державних органів (ДСНС, Поліція тощо), що підтверджують факт настання воєної дії
-протокол комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій чи акт про пожежу, що встановлять ситуацію, як надзвичайну чи техногенну у певному регіоні (де саме було пошкоджено майно).
-акт, висновок експерта, звіт оцінювача тощо, що встановлює розмір збитку, який було заподіяно власнику майна
Мої поради, в кого пошкоджене майно внаслідок воєних дій:
-звернутися до поліції та зафіксувати подію
-зафіксувати подію у мобільному додатку «Дія». Наразі можливо фіксувати лише зруйноване нерухоме майно.
-не загубити або відновити правовстановлюючий документ (якщо, наприклад, свідоцтво про право власності на житло було знищено разом із житлом)
-зафіксувати збитки
-оцінити збитки — зробити експертизу.
Треба розуміти, якщо, наприклад, ви плануєте почати ремонт у квартирі (якщо, дякуючи ЗСУ, ваше місто вже звільнено від окупантів) або ремонтувати пошкоджений вибуховою хвилею автомобіль, то треба зафіксувати пошкодження спеціалістом, який буде робити висновок про вартість збитків. Важливо розуміти, що при усунені пошкоджень, після перемоги, коли ви вирішите отримати репрації, встановити отримані збитки вже буде неможливо.
Знов таки, це лише мої міркування на дану тему, але, ознайомившись з міжнародною практикою отримання репарацій, робимо висновок, що іншого шляху бути не може.
Тому, з боку нашої компанії, надаємо послуги з оцінки матеріального збитку автомобілю, чи іншому рухомому майну внаслідок воєнних дій, проконсультуємо як правильно зафіксувати власноруч пошкодження.